Szybciej aniżeli można sobie wyobrazić nadciągnie kolejny maj, a wespół z nim czas kiedy w całej Polsce celebruje się Pierwsze Komunie Święte. Dzień Pierwszej Komunii Świętej sprawuje w bieżących czasach rolę obrzędu inicjacji, kiedy dzieci przenikają z pozycji małych szkrabów do roli pełnoprawnych uczestników społeczeństwa. Tego typu obrządki sprawują się na całym globie od dawien dawna, podejmowały się u Słowian również w czasach przedchrześcijańskich, a aktualnie rolę takiego rytuału inicjacji pełni właśnie Pierwsza Komunia Święta.

Byliście może onegdaj na takim rzeczywiście klasycznym cmentarzu? O ile tak, to z pewnością zwróciliście uwagę na to, że grobowce z XIX w. są prawdziwymi dziełami sztuki. Nowoczesne nie umywają się nawet do nich. Bywają one prawie identyczne, ludziom wydaje się, że odpowiednio znaczna i błyszcząca marmurowa płyta z ogromną liczbą złoceń oraz chromowanych literek to szczyt szychu i elitaryzmu. Mnie natomiast olśniewają te klasyczne grobowce – niechybnie nie znajdziesz dwóch identycznych.

Powszechna wiedza o Aniołach kończy się zwykle na umiejętności wymienienia najważniejszych, wymienionych z imienia Aniołów (Gabriel, Rafał i Michał) oraz wspomnienia Anioła Stróża, który jest naszym patronem i opiekunem w życiu na Ziemi. A przecież wychowani w doktrynie katolickiej i uczęszczając na lekcje katechezy od najmłodszych lat nie powinniśmy mieć z tym aż takich problemów. Słyszeliśmy też pewnie o chórach anielskich, warto więc zadać pytanie ile ich jest, czy wszyscy Aniołowie są sobie równi?

Postaci aniołów wielokrotnie pojawiają się w Biblii, zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie. Przedstawiane są najczęściej jako dostojne i uskrzydlone, pozbawione płci, choć silne postaci stworzone podobnie jak ludzie na obraz i podobieństwo Boga. Pełnią one zwykle rolę posłańców Boga gdy zachodzi potrzeba zakomunikowania jakiejś ważnej wiadomości ludziom wybranym przez Niego do istotnych zadań. Są także Biczem Bożym na ludzi, którzy w jakiś sposób obrazili Boga lub popadli w jego niełaskę.