Szybciej aniżeli można sobie wyobrazić nadciągnie kolejny maj, a wespół z nim czas kiedy w całej Polsce celebruje się Pierwsze Komunie Święte. Dzień Pierwszej Komunii Świętej sprawuje w bieżących czasach rolę obrzędu inicjacji, kiedy dzieci przenikają z pozycji małych szkrabów do roli pełnoprawnych uczestników społeczeństwa. Tego typu obrządki sprawują się na całym globie od dawien dawna, podejmowały się u Słowian również w czasach przedchrześcijańskich, a aktualnie rolę takiego rytuału inicjacji pełni właśnie Pierwsza Komunia Święta. Młodzi przygotowują się do niej pełen rok, uczą się odpowiedzialności oraz cierpliwości, poznają smak zasad społecznych. Muszą przysposobić się do porządku celebry oraz nauczyć mnóstwa modlitw, a także przebrnąć przez rytuał Pierwszej Spowiedzi Świętej skoro po raz pierwszy w życiu muszą przemyśleć swe dotychczasowe poczynania, to co jest aprobowane za prawidłowe, zaś co za nieodpowiednie, jak również że negatywne uczynki napotykają określone implikacje.

Anioł StróżPierwsza Komunia Święta ma także swoje szczęśliwe chwile. Przede wszystkim być może po raz pierwszy w życiu dzieci, na co dzień z lekka lekceważone, są w centrum atencji każdego członka rodziny. To one są najistotniejszymi bohaterami tego dnia. Przyjmują także wiele prezentów. Przewaga z nich to standardowe zabawki, jakie z roku na rok stają się coraz wyszukańsze. Jednakże w kanonie podarków z okazji Pierwszej Komunii odnajdują się również przedmioty uzależnione z religią oraz wiarą, jak przykładowo anioły komunijne (np. www.figurkianiołów.pl). Jednym z tradycyjnych prezentów wręczanych dzieciom komunijnym są oczywiście aniołki komunijne. Anioł komunijny ma uosabiać Anioła Stróża, jaki troszczy się o dziecko przez całe jego życie. Modlitwa do Anioła Stróża jest pewną z wstępnych jakie uczy się dziecko (możliwe, że dlatego dlatego, iż należy do najkrótszych).

Zgodnie z tezami wiary chrześcijańskiej ludzie mają suwerenną wolę, przeto pomimo tego że Anioł Stróż dyżuruje nad nami całe życie to nie każdorazowo go wysłuchujemy. Figurka anioła komunijnego ma właśnie przywodzić dzieciom, że jest on ustawicznie przy nich i iż wsłuchując się w jego głos nie napotka ich przykrość, zaś chociażby jeśli to może być to jedynie próba wytrzymałości charakteru. Jakkolwiek lekceważenie jego głosu może doprowadzić do zaznajomienia się z wszelakimi konsekwencjami jakie mogą dosięgnąć kogoś kto czyni przeciwko generalnie dopuszczonym normom kulturowym.